28 Aralık 2014 Pazar

MAHREMİYET !!!

   

27.12.2014 (cumartesi) seminerinin konusu mahremiyetti. Sevgili psik. danş. Asuman Çelik hocam öyle güzel anlattı ki mahremiyeti ona sonsuz teşekkürler etsem az . Keşke herkes bu konuyu bir kes daha gözden geçirebilse ne kadar güzel olur. Gelecek nesile o zaman daha güzel şeyler bırakabiliriz.
    İnsanlar yeni yıla hazırlanırken toplum neler kaybediyor bir bilseler. Kimlere neye benzemeye çalışıyoruz. Biz kimiz kime benzemeye çalışıyoruz hepsi karışmış durumda . Batılı toplumlara olan özentimiz mi bizi bu hale getirdi? Nereye doğru gidiyoruz?
    Mahremiyet duygumuzu toplum olarak yitirmeye başladığımız şu günlerde tekrar gözden geçirmeliyiz bence bu konuyu. Elimden dilimden geldiğince sizlere seminerden bir şeyler anlatmaya çalışıcam.
   Asuman hocam özellikle sosyal medya dan çok bahsetti. Aile mahremiyetini tamamen ya da kısmen yansıttığımız facebooklar, instagramlar, v.b birsürü sayılabilir.  Üzüntümüz, sevincimiz, kavgalarımız gibi birçok şeyi hemen her an paylaştığımız yerler. Oysaki bunlar bizim mahremiyetimiz değilmiydi?
   Bakın Kuranı Kerimde Allah (c.c) bunu nede güzel açıklamış.

58- Ey Mü’minler! elinizin altındaki köleler ve hizmetçiler ile aranızdaki henüz ergenlik çağına girmemiş gençler, günün şu üç vaktinde, yani sabah namazından önce, öğle sıcağında elbiselerinizi çıkardığınız vakitlerde ve yatsı namazından sonra odanıza girerken sizden izin istesinler. Bu vakitler mahrem yerlerinizin açık olabileceği vakitlerdir. Bu vakitler dışında ne sizin için ve ne de onlara bir sakınca yoktur. Birbirinizin odalarına rahatça girebilirsiniz .İşté Allah size ayetlerini böylesine ayrıntılı biçimde açıklar. Allah her şeyi bilir ve O’nun her işinin, her buyruğunun mutlaka bir gerekçesi vardır.
59- Çocuklarınız ergenlik çağına girince günün saydığımız vakitlerinde odanıza girerken tıpkı kendilerinden büyüklerin yaptıkları gibi izin istesinler. İşte Allah size ayetlerini böylesine ayrıntılı biçimde açıklar. Allah, Alim(her şeyi bilen)dir, ve Hakim(her işi hikmetli olan) dır.
 Sadece bu ayetler bile yeniden düşünmemize bir sebep olabilir sanırım.
MUTLU PAZARLAR...

5 yorum:

 1. Haklisin bu konuya deginmisin iyi kii

  YanıtlaSil
 2. çok doğru yaaa valla sağol bu yazı için iyi geldi ki :)

  YanıtlaSil
 3. teşekkür ederim bende çok beğendim bu semineri sizinle de paylaşmak istedim

  YanıtlaSil
 4. Yazılanların hepsi önemli noktalar

  YanıtlaSil
 5. Kaleminize yüreğinize sağlık bu güzel konuyu paylaşımınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum bloğunuzu takibime aldım bende beklerim hayırlı günler......

  YanıtlaSil